My long-time acquaintance Sabina Posadziejewski has been taking some amazing steps on her own health in recent months. She recently received her first order from SPUD Edmonton and noticed some online comments regarding price. I wrote this (unpublished) piece for Fulfilled in the spring, so I sent it to her, but it’s useful for ANYONE who wants to know if home organic grocery delivery service is good “value”.

So thanks for the reminder to share this article, Sabina! And congratulations on making a difference with your own health.

——————–

“Fulfilled seems kind of expensive? Doesn’t it?”

One of my broad missions as a health coach (and owner of My Body Couture) is to provide accessible opportunities for healthy eating. So it’s not uncommon for clients who hear about Fulfilled to question whether this is good value for their dollar.

I honestly didn’t know, so I was excited to embark on a shopping mission to find out the answer.

With the upcoming weekly $100 itemized Fullfilled box produce list in hand, I drove to a well-known local store carrying a wide range of organic produce.

The result? Item for item, the products listed rang through the storefront at $87 (plus tax).

But even with a $13 premium (vs the store), here’s why Fulfilled is a better price:

• Fufilled delivers right to your door. That means saving time driving to the store (in my case, 5 Google Maps minutes from my office), wrangling (literally) for parking, loading the cart with items (I was in the store for 32 minutes), checking out and returning to the starting point. The roundrip commute for my experiment was 51 minutes, which means my $13 bought me nearly an hour of (work, family or leisure) time. To say nothing of alleviating my parking-lot-door-ding anxiety…

• There is more produce in the box than most people (I suspect that includes you) would normally buy. At any store. And that means you eat more produce simply because: it’s in your house.

• Eating more produce is a well-studied way to improve your health. And yes, it does cost more. According to a 2013 study published by the Harvard School of Public Health, diets rich in produce, nuts and fish typically cost $1.50 (USD) more per person per day.

• Grocery store trips inevitably result in at least one random item (aka, unhealthy) slipping in to your cart. I’m not accusing you, I’m admitting that even I do it (potato chips, anyone?). So the first $4.29 of that difference might just be Miss Vickie’s you didn’t buy.

This exercise made me think differently about the true costs of food. So the answer is: “Fulfilled is not expensive. It will save you time and change how you eat by delivering more produce than you would probably buy.”

%d bloggers like this: